Täisklaasuksed ja -seinad

OÜ Lukukoda oli üks esimesi firmasid Eestis, kes 1993. aastal alustas karastatud klaasist täisklaasuste, täisklaasseinte jm raamita klaasilahenduste valmistamist. Täisklaaslahendused muudavad bürood ja eluruumid avaramateks, õhulisemateks ning ka originaalsemateks. Pakutavad klaasuksed ja -seinad on reeglina 8-10 mm paksusest faaslihvitud servadega karastatud klaasist. Uksed ise võivad olla põrandasulgurile toetuvad pendeluksed või kinnituda nurgahingede vahendusel. Klaasseinad kinnitatakse spetsiaalsete klaasikinnitusklotside, madala U-profiili või klamberprofiili abil. Alati jääb kehtima reegel, et klaasuste ja -seinte klaaside vertikaalsed servad on ilma profiilideta. Vajadusel võib klaasseinte paneelide faaslihvitud servad omavahel kokku liimida või täita vahed värvitu silikooniga.

Büroodes kasutatakse enim põrandasulguril liikuvaid klaasist pendeluksi, kus uks toetub oma raskusega põrandasse süvistatud hüdraulilisele uksesulgurile. Viimane võimaldab klaasukse sujuvat sulgemist (sulgemiskiirust reguleeritakse kahes piirkonnas) ja vajadusel 90° all lahtihoidmist. Ka leiavad kasutamist selleks spetsiaalselt ettevalmistatud uksepiita hingede vahendusel kinnituvad täisklaasuksed, mis lukustuvad klaasile kinnitatud lingiga luku või piita paigaldatud rull-luku abil. Kergemate klaasuste puhul, kui ukse kaal ei ületa oluliselt 40 kg ning ukse paled on tugevast materjalist, osutub sageli parimaks lahenduseks fikseeruvatel seinahingedel liikuv klaasuks.

Klaasidel võib olla erinevaid värvitoone. Enamkasutatavad on muidugi kirgas ja keemiliselt matistatud klaas, kuid toonklaasidest on saadavalolevatest toonidest enamnõutud pruun (pronksjas), hall ja roheline klaas. Rohkem võimalusi erinevate värvitoonide vahel valimiseks annab klaaside kiletamine. Suhteliselt uus võimalus on värvida klaase siiditrüki meetodil, kus klaasid kaetakse enne karastamist värvikihiga ning karastusahjus sulandub värvikiht klaasi pinnaga kokku. Tulemuseks on mehaaniliselt väga tugev ja vastupidav värvitud klaasi pind, mida on lihtne puhastada ja pea võimatu ära kraapida.